علم و فناوری

ژل رسانا پزشکی با قابلیت به کارگیری در صنعت تصویر برداری و زیبایی

دکتر مهدی بقایری با همکاری محقق پسا دکتری، خانم دکتر مرضیه نودهی موفق به ساخت ژل رسانا پزشکی با قابلیت به کارگیری در صنعت تصویر برداری (سونوگرافی، نوار قلب و مغز) و زیبایی ( مورد استفاده در دستگاه های لیزر) شدند.
 در ساختار ژل سنتز شده از نمک و الکل استفاده نشده است که این ویژگی سبب می شود که در استعمال خارجی این ژل هیچ گونه حساسیت پوستی ایجاد نکند. قدرت چسبندگی و ویسکوزیته  مناسب ژل ساخته شده حرکت راحت پروب سونوگرافی را در سطوح مختلف پوستی امکان پذیر می سازد. همچنین ساختار هموژن ژل سنتز شده سبب می شود که دستگا های لیزر در هنگام به کارگیری متحمل کاهش انرژی قابل توجهی نشوند. در مجموع کیفیت بالا و قیمت مناسب این محصول سبب شده که توانایی رقابت با نمونه های خارجی خود را داشته باشد.
امروزه سونوگرافی از جمله بی خطرترین و پرکاربرد ترین دستگاه‌های تصویر برداری پزشکی می باشد که بر اساس امواج فراصوت عمل می‌کند. استفاده از تکنولوژی فراصوت امکان مشاهده دقیق اندام‌های داخلی (وجود انواع تومور، کیست و …) و نیز بررسی سلامت جنین را فراهم می‌کند. امواج فراصوت به راحتی نمی‌توانند در هوا انتشار داشته باشند و وجود اندکی هوا مابین پروب دستگاه و پوست سبب اختلال در عملکرد سونوگراف خواهد شد. همچنین حرکت پروب دستگاه در سطح پوست بیمار با مشکل روبه رو خواهد شد و احساس ناخوشایند و بدی را ایجاد خواهد کرد. بنابراین استفاده از ژل سونوگرافی راه حل این مشکلات می باشد. ژل سونوگرافی یک رسانای قوی می باشد که می‌تواند ارتباط بین بدن و دستگاه سونوگرافی ایجاد کند. با استفاده از این ژل امواج فراصوت دستگاه سونوگراف با سرعت و قدرت بیشتری به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده و کار رادیولوژیست برای بررسی دقیق اندام‌های داخلی را بسیار آسان می‌کند. امواج صوتی زمان دشواری برای عبور در هوا دارند و ژل سونوگرافی برای کاهش هوای حدفاصل بین بدن بیمار و پروب دستگاه استفاده می شود تا مقاومت صوتی و بازتاب آن را کاهش دهد تا تصویری واضح تولید شود. بدیهی است نوع ژل سونوگرافی می تواند تاثیر به سزای در کیفیت و دقت تصویربرداری های پزشکی و به دنبال آن تشخیص صحیح مشکل و یا علت بیماری داشته باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن